Książki o epidemiach – co warto wiedzieć?
Książki o epidemiach – co warto wiedzieć? W obecnym czasie głównym tematem jest oczywiście pandemia koronawirusa. Najważniejsze jest, abyśmy nie wpadali w panikę. Dobrze jest też zapoznać się z tematem wirusów, zarazy, epidemii i pandemii, a w tym mogą pomóc oczywiście książki! Dziś wybrałam dla Was kilka pozycji popularnonaukowych, które z pewnością zwiększą Waszą świadomość. 🙂 Zainteresowani? Zachęcam do sprawdzenia mojej listy.
Książki o epidemiach – pozycje popularnonaukowe
Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają Adam Kucharski
Autorem niniejszej pozycji jest Adam Kucharski, który jest profesorem London School of Hygiene and Tropical Medicine. W niezwykle ciekawy i pasjonujący sposób opowiada o różnych epidemiach, ale nie tylko tych wirusowych. Opowiada również o zjawisku rozprzestrzeniania się rożnych mód i idei. Ukazuje uniwersalne prawa, które kształtują zachowania ludzkie i to, jak wpływają na nasze życie.
W dobie technologii i szybko rozwijających się cywilizacji choroby, newsy czy idee rozprzestrzeniają się w zastraszającym tempie. Dlaczego tak się dzieje? Jak to wpływa na nasze życie? Czy istnieją uniwersalne zasady, które rządzą epidemiami? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź właśnie w tej książce.
Premiera: 31.03.2020
Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości Jennifer Wright
Jedna z moich ulubionych pozycji na tej liście. Wiedzieliście, że zabić nas może dosłownie wszystko? W tej książce znajdziecie informacje, że mogą to być brudne ręce, taniec, a nawet seks!
Przez wieki społeczeństwa były narażane na różne, nieraz śmiercionośne plagi. Od Starożytności, Średniowiecze, okres Renesansu, aż po współczesność ludzkość próbowały unicestwić, m.in.: dżuma, „hiszpanka”, gruźlica, cholera, ebola, a teraz koronawirus.
Niniejsza książka pozwala nam spojrzeć na największe plagi w historii ludzkości z perspektywy czasu. Robi to nieraz w sposób lekki i pełen humoru. Dzięki temu będziemy mogli zapoznać się z tematem z dystansem, bez wywoływania w sobie zbędnego strachu. Z historii można też wyciągnąć wiele wniosków na przyszłość, by nie popełniać tych samych błędów. Przy obecnie panującej pandemii to z pewnością cenna nauka.
Książka jest już dostępna na rynku.
Poznaj swoje bakterie Nicola Temple
A to jedna z ciekawszych pozycji na tej liście (chociaż chyba kłamię, bo wszystkie są ciekawe :P), dzięki której dowiemy się więcej na temat bakterii, które żyją w i na naszym ciele. Trochę odbiega od głównego tematu epidemii, ale niezaprzeczalnie jest z nim w pewien sposób związana.
Książka zaprasza do mikroskopijnego świata naszych współlokatorów, co pozwoli nam nie tylko ich poznać, ale również dowiedzieć się, jaką rolę pełnią w organizmie. Bakterie są niezbędne do właściwego funkcjonowania ciała, ale potrafią też nam zaszkodzić, dlatego myślę, że warto je poznać.
Poznaj swoje bakterie to ciekawy przewodnik po ich sekretnym, mikroskopijnym świecie. Znajdziecie tu opis najważniejszych bakterii żyjących w ciele człowieka. Ale nie tylko, dowiecie się z niej również kilku ciekawostek na temat antybiotyków i superbakterii. A wiedzieliście, że nanotechnologia jest sprzymierzeńcem w walcem z zarazkami? Nie? To dzięki tej książce się tego dowiecie!
Poznaj swoje bakterie i zadbaj o swoje zdrowie!
Książka jest już dostępna na rynku.
Epidemia. Od dżumy przez HIV po ebolę Sonia Shah
Książka, która kompleksowo wyjaśnia pojęcie epidemii, jej czynniki, rodzaje, wpływ na społeczeństwa.
Głównymi bohaterami tej książki są patogeny. Czym są?
W skrócie: to mikroorganizmy, które wywołują zakażenie i wielu ludzi, a dzieje się to bardzo krótkim czasie. Średnio na jednego człowieka przypada ich ok. 100 tysięcy. Niewidoczne, cechujące się zastraszającą skutecznością, stanowią ogromne zagrożenie zdrowia i życia.To one były czynnikiem, który wywołał pandemie dżumy, HIV, cholery czy eboli.
Jeszcze na początku XXI powszechnie uważano, że pandemie już się nie pojawią. Naiwnie sądzono, że rozwój medycyny i stylu życia skutecznie chroni świat przed nimi. Jak widzimy radość była przedwczesna. Czy tym razem uda się pokonać pandemię koronawirusa? Czas pokaże, a teraz polecam zapoznać się z tą pozycją i zjawiskiem epidemii. 🙂
Książka jest już dostępna na rynku.
Grypa. Sto lat walki Jeremy Brown
Książka, która powstała w stulecie pandemii „hiszpanki”. Miała ona miejsce w 1918 roku i zabiła kilkadziesiąt milionów ludzi. Autor ukazuje bogatą i przerażającą historię wirusa grypy, pochyla się nad obecnym stanem medycyny i stawia pytania o przyszłość.
Czy Świat jest gotów, by pokonać kolejną pandemię? Niestety mamy okazję się o tym przekonać.
Grypa powszechnie była uznawana za stosunkowo niegroźną chorobę, mimo że w samych Stanach Zjednoczonych potrafi zabić nawet 30 tysięcy osób rocznie. Niestety wirus grypy potrafi mutować i wciąż sanowi realne zagrożenie dla świata. W sto lat po pandemii „hiszpanki” medycyna może pochwalić się znacznymi osiągnięciami. Mogą one jednak okazać się niewystarczające.
Książka jest już dostępna na rynku.
Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby się zabezpieczyć Ewa Krawczyk
Książka, która wzbudza moje obawy i wątpliwości odkąd tylko zobaczyłam ją w zapowiedziach. Moim zdaniem w momencie pisania była już nieaktualna. Od momentu napisania do jej wydania z pewnością pojawiły się nowe badania i informacje. Niemniej uznałam, że nie może zabraknąć jej w tym zestawieniu.
A więc, co możemy znaleźć w książce? Dr nauk medycznych Ewa Krawczyk stara się udzielić odpowiedzi na wiele pytań nurtujących Polaków, np.:
- W jaki sposób można się zarazić koronawirusem?
- Czy można być nosicielem bezobjawowo?
- Jakie leki kupić do domowej apteczki?
- Czy przesyłki z zagranicy są bezpieczne?
- Jak zachowywać się na lotniskach, dworcach i w innych miejscach publicznych?
Autorka chce, by społeczeństwo mogło poczuć się bezpieczniej i by ludzie mogli odróżnić prawdę od zmyślonych informacji. Czy warto ją kupić? Pozostawię to Wam do oceny. 🙂
Premiera: 25.03.2020
I to już wszystkie propozycje ode mnie. Sięgniecie, po którąś z nich? A może polecicie mi inną lekturę w temacie? Dajcie znać. 😛
Brak komentarzy