7 książek o ekologii, które warto przeczytać
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi – to doskonała okazja, by pochylić się nad problemami, z jakimi boryka się współczesny świat. Śmieci, plastik, ocieplenie klimatu, smog – na szczęście możemy pomóc, bo wbrew pozorom działanie jednostki ma znaczenie. Wystarczy zmienić kilka nawyków, jak np.: zacząć segregować śmieci czy zabierać na zakupy płócienne torby zamiast foliówek. Z pomocą przychodzi również literatura, gdzie możemy znaleźć wiele wskazówek i poszerzyć swoją wiedzę. Niżej wrzucam Wam 7 książek o ekologii, na które warto zwrócić uwagę. Chętnie poznam też Wasze propozycje. 🙂
7 książek o ekologii, które warto przeczytać
Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety Areta Szpura
Autorka, Areta Szpura, radzi, jak powinniśmy postępować, by nie szkodzić naszej planecie. Każdy z nas może pomóc i wcale nie trzeba od razu przeprowadzać w swoim życiu radykalnych zmian. Można to robić krok po kroku i właśnie dzięki tej książce dowiecie się jak zacząć.
Autorka radzi, między innymi:
- jak zmienić dietę i jak nie marnować jedzenia,
- w jaki szanować ubrania i dać im drugie życie,
- jak zmniejszać zużycie plastiku.
W książce znajdziemy także rozmowy z ekspertami, takimi jak Jagna Niedzielska, Szymon Malinowski czy Ewa Chodkiewicz, która działa w ramach fundacji WWF Polska.
Smog w Polsce. Przyczyny, skutki, przeciwdziałanie Piotr Kleczkowski
Kompleksowa wiedza dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o tym zabójczym dla naszego zdrowia zjawisku. Znajdziemy tu opis źródeł i rodzajów zanieczyszczeń.
Autor ukazuje, w jaki sposób smog zagraża organizmowi człowieka i przedstawia, jak można go ograniczyć. Znajdziemy tu rzetelne porady prawno-administracyjne, ale i techniczne – które uwzględniają koszty wdrożenia rożnych metod i analizę ich efektywności.
Niniejsza publikacja jest skierowana głównie do pracowników administracji rządowej i samorządowej, sektora ochrony środowiska, studentów, działaczy organizacji ekologicznych, ale i dla wszystkich zainteresowanych tematem Czytelników. 🙂
Ekorodzina Magdalena Harnatkiewicz
Genialna pozycja dla dzieci i dorosłych!
Narratorem w książce jest sama Ziemia, która opowiada o tym, jak bardzo jest chora i co ją boli. Zawiera wiele naukowych faktów, dzięki czemu czytelnicy dowiedzą się więcej o przyrodzie, planetach i ekologii. Jest napisana w prosty i zabawny sposób, więc najmłodsi nie będą mieć problemów z jej zrozumieniem. Uwagę przykuwają również przepiękne ilustracje i kolorowanki. Treści odnoszą się do mądrych eko-filmików z You Tube.
Książka może być doskonałym prezentem – praktycznym i dającym wiele radości.
Rozstanie z plastikiem Clara Williams Roldan, Louise Williams
Książka, dla wszystkich, którzy nie wiedzą, jak zacząć ograniczać plastik w swoim życiu. Mało kto ma świadomość, że plastik to nie tylko foliowe torebki, słomki czy jednorazowe sztućce. Znajdziemy go także w ubraniach, meblach i praktycznie we wszystkim, co nas otacza. Plastik jest wszędzie nawet na Antarktydzie i Kole Podbiegunowym.
Rezygnacja z plastiku nie nastąpi w ciągu jednego dnia. Ale ta książka z pewnością pomoże znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, Autorki rezygnując z wszechobecnego plastiku odkryły, że żyje im się lepiej, zdrowiej, a przede wszystkim mają mniej sprzątania. Może więc warto spróbować i nauczyć się, czegoś wartościowego? Może to być korzystne i dla nas i dla naszej planety.
Ada i Romek. Ekomisja Sylwia Wojciechowska
Kolejna pozycja, która może być idealnym, praktycznym prezentem dla najmłodszych.
Bohaterami książki jest para bliźniąt: Ada i Romek. Rodzeństwo wspólnie przezywa wiele przygód. Książka pomoże wprowadzić i zainteresować nasze pociechy ekologią. Kto wie, może zaczną zachęcać do działania również swoich rówieśników?
Książka skonstruowana jest tak, że w codzienne, zabawne perypetie Ady i Romka wplecione są inspirujące pomysły na dbanie o środowisko i sposoby na wprowadzanie ich w życie od zaraz. Każdy rozdział to nowa przygoda i więcej inspiracji. Z tą książką nie można się nudzić!
Czy jest nas za dużo? Marek Lechowski
Ciekawe spojrzenie na ludzkość i cywilizację. Autor w rzeczowy sposób próbuje analizować kolejne etapy rozwoju ludzkości i opisuje czynniki, które wpływają na wzrost populacji.
Marek Lechowski ocenia relacje człowiek-natura nie tylko na poszczególnych obszarach Ziemi, ale i na przestrzeni tysięcy lat.Co ciekawe autor nawiązuje nie tylko do faktów historycznych, ale i do wizji przyszłości ukazanych w filmach i powieściach science-fiction. Muszę przyznać, że to ciekawe podejście. 🙂
Autor zwraca szczególną uwagę na to, że każdy z nas powinien zastanowić się przez chwilę nad tym, jaka przyszłość czeka ludzkość.
Misa Mocy. Przewodnik po kuchni zmieniającej świat Ewa Ługowska
I na koniec książka, która najbardziej przypadła mi do gustu. Dlaczego? Bo jest o gotowaniu!
Dzięki tej pozycji możemy zdobyć ogromną wiedzę na temat tego, jak możemy chronić planetę zaczynając od kuchni. 😛
Autorka stworzyła tę książkę z myślą o tych, którzy chcą zatroszczyć się o Ziemię i boją się, że będzie to kosztowało dużo wysiłku i pieniędzy. I są w błędzie! Autorka pokazuje ciekawe przepisy na burgery z buraka, chrupiące eko-frytki i jak można wykorzystać nieudane ciasto i stworzyć kulki mocy!
Kuchni dobra dla nas jet dobra również dla planety. Sięgaj po nieprzetworzone produkty i lokalne warzywa i owoce, będziesz mieć pewność, że sięgasz po to, co najlepsze. 🙂
Ta pozycja to mój must have i z pewnością zagości na mojej półce.
A Wy, jaką eko-książkę moglibyście mi polecić? Któraś z powyższych pozycji wzbudziła Wasze zainteresowanie?
Brak komentarzy