Piotruś Pan w wersji aktorskiej
Aktorskich wersji znanych i lubianych bajek Disneya powstało już wiele. Po Księdze dżungli, Aladynie, Królu Lwie, Dumbo czy Mulan, przyszedł czas na Piotrusia Pana!
Lubiliście animowaną wersję przygód chłopca, który nie chciał dorosnąć i jego przyjaciół? Jeśli tak, myślę, że Piotruś Pan w wersji aktorskiej również powinien się Wam spodobać, zwłaszcza, że powstanie na bazie Disneyowskiej animacji z 1953 roku. Chcecie wiedzieć więcej? Czytajcie dalej!
Piotruś Pan – wersja oryginalna
Piotruś Pan Disneya bazuje na powieści szkockiego pisarza dramaturga Jamesa Matthew Barriego, choć wiele zmieniono w stosunku do oryginału. Wokół samej postaci Piotrusia Pana narosło wiele mitów, jedne są bardziej lub mniej prawdopodobne. Jedno jest pewne: autor jeszcze za życia budził wiele kontrowersji. Nie da się zrozumieć historii chłopca, który nie chciał dorosnąć bez poznania bliżej biografii pisarza.
O autorze
J. M. Barrie był niezwykle ciekawą postacią, a jego życie naznaczone było przykrymi wydarzeniami. Żył w latach 1860-1937. Miał brata Davida, który był ulubieńcem matki Margaret. Niestety w wieku 13 lat miał wypadek na łyżwach i zmarł. To zdarzenie bardzo odbiło się na zdrowiu kobiety, która wpadła w depresję. Niespełna sześcioletni wówczas James starał się ją pocieszyć i obsesyjnie próbował zwrócić jej uwagę na siebie. Nosił, np. ubrania zmarłego brata. Później w dorosłym już życiu napisał nawet jej biografię.
W 1894 roku poślubił aktorkę Mary Ansell, ale ich małżeństwo niestety nie potrwało długo i zakończyło się rozwodem w 1909 roku Powodem miała być impotencja Barriego. Pisarz swoją traumę po rozstaniu opisał w powieści Tommy and Grizel. Niestety brak polskiego wydania.
Powstanie Piotrusia Pana
Inspiracją do napisania Piotrusia Pana były zabawy z dziećmi Llewelyn Davies. Pisarz zaprzyjaźnił się z nimi podczas spacerów w parku. Ojciec dzieci nie był zadowolony z tej znajomości jednak po śmierci jego i Llewelyn James został jednym z opiekunów ich dzieci.
Barrie był podejrzewany o molestowanie dzieci jednak spotkało się to z ich oburzeniem, że ktoś w ogóle mógł tak pomyśleć. Kochał on dzieci, ale w taki normalny sposób.
Pierwowzór Piotrusia pojawił się w 1902 roku w powieści The Little White Bird. Bardzo warto poznać tę historię. Jest cudowna. 😉 Początkowo historia ta funkcjonowała jako sztuka teatralna, a w rolę główną wcielały się kobiety, głownie ze względu na ich budowę ciała.
Piotruś Pan jest silnie związany z życiem Barriego, a pierwowzorem głównej postaci był właśnie jego starszy brat, który dzięki temu zyskał wieczne życie. James opowiadał historię chłopca, który nie chciał dorosnąć dzieciom Llewelyn Davies. Nazwa głównego bohatera to połączenia imienia najmłodszego z tych dzieci, Petera z imieniem greckiego boga lasów i pasterzy Pana. Wendy natomiast to przypomnienie przyjaciółki Jamesa, Margaret Hurley, która zmarła w wieku niespełna sześciu lat. Nazywała go pieszczotliwie „Frendy”, co brzmi podobnie do „Wendy”.
Piotruś Pan – wersja animowana Disneya
Wanda, Janek i Michaś to rodzeństwo, które bardzo się kocha. Młodsi bracia bardzo lubią słuchać bajek na dobranoc, które opowiada im starsza siostra. Ulubioną jest oczywiście ta o Piotrusiu Panie – chłopcu, który nie chciał dorosnąć.
Pewnej nocy bohater przybywa po nich i zabiera do Nibylandii, krainy, w której dzieciństwo trwa wiecznie. Dzieci świetnie się bawią, zwłaszcza, że dzięki Dzwoneczkowi, małej wróżce i jej magicznemu pyłowi mogą latać! Zabawę przerywa im, co jakiś czas Kapitan Hak, który nienawidzi Piotrusia i jest jego największym wrogiem. Punktem kulminacyjnym opowieści jest ich ostateczne starcie. Czy Wendy i jej bracia wrócą kiedyś do domu czy zostaną na zawsze w Nibylandii? Jeśli jeszcze nie wiecie, koniecznie sprawdźcie! Możecie zajrzeć również do książki, na pewno sprawi Wam frajdę. Czasem fajnie jest wrócić do dziecięcych lat. 🙂
Piotruś Pan wersja aktorska – co wiadomo?
Wiadomo, że w głównych rolach nowego widowiska Disneya zatytułowanego Peter Pan & Wendy zobaczymy dwoje młodziutkich aktorów, będą to: Alexander Molony i Ever Anderson. Reżyserem wybrano Davida Lowery’ego znanego z filmu Mój przyjaciel smok. Scenariuszem zajmie się Toby Halbrooks, który współpracował z Lowerym przy wcześniej wymienionym filmie. Czy to słuszny wybór? No cóż, żeby poznać odpowiedź na to pytanie trzeba będzie jeszcze poczekać. 🙂
Podobają Wam się aktorskie wersje Disneyowskich animacji? Wybierzecie się na kolejną? 🙂
Brak komentarzy