Podróż Cilki – Heather Morris powraca!
Podróż Cilki – kontynuacja bestsellerowego Tatuażysty z Auschwitz już na początku przyszłego roku pojawi się na polskim rynku. Wspaniała wiadomość prawda? Ja się już nie mogę doczekać a Wy?
Od czasów, gdy uczyłam się w technikum i zaczęłam poznawać literaturę obozową, chciałam wiedzieć o tych czasach jeszcze więcej. Cieszę się, że mogłam wtedy poznać Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego czy Opowiadania Borowskiego Tadeusza Borowskiego. Teraz mogę poszerzać swoją wiedzę o tamtym czasie, dzięki takim powieściom, jak: Tatuażysta z Auschwitz, Kołysanka z Auschwitz, Kobiety z bloku 10, czy Chłopiec w pasiastej piżamie. To ważne, żeby mieć świadomość tamtych wydarzeń i oddać hołd tym, którzy zginęli w okrutny sposób.
A skoro o hołdzie mowa… kilka słów o Marszu Żywych
Szczęśliwie w trakcie mojej nauki w szkole średniej, miałam niepowtarzalną okazję uczestniczyć w Marszu Żywych. Wydarzenie to organizowane jest co roku przez dwa tygodnie na przełomie kwietnia i maja. Marsz ten przyciąga do Polski uczniów z całego świata. To niesamowite, jak wielu ludzi, z tak wielu krajów z najdalszych zakątków świata (widziałam nawet delegację z Brazylii!!) przyjeżdża, by uczyć się o Holokauście.
Marsz Żywych odbywa się W Dniu Pamięci o Holokauście, według żydowskiego kalendarza Yom HaShoah. Wtedy to tysiące uczestników maszeruje w ciszy z Auschwitz do Birkenau największego kompleksu nazistowskich obozów koncentracyjnych, który został wybudowany w czasie II Wojny Światowej. Mówię Wam to było niesamowite przeżycie, tyle bólu, tyle cierpienia, tyle smutku…szczerze mówiąc, do dzisiaj mam ciarki wspominając to co tam widziałam… Polecam każdemu wziąć udział w takim wydarzeniu, by dowiedzieć się więcej o naszej historii i oddać hold tym, którzy tam zginęli.
Podróż Cilki – kontynuacja Tatuażysty z Auschwitz
Zanim przejdę do przybliżenia Wam fabuły Podróży Cilki, chciałabym wspomnieć o Tatuażyście z Auschwitz. Wielu z Was pewnie już to wie, ale być może są wśród Was jeszcze Ci, którzy nie mieli okazji się z nią zapoznać. A więc…
Tatuażysta z Auschwitz to historia oparta na faktach. Wielu uważa, że jest to bestseller na światową skalę. Powieść, którą porównuje się do Chłopca w pasiastej piżamie i Listy Schindlera. Czy zasługuje na to miano?
Tatuażysta z Auschwitz – główny bohater
Głównym bohaterem opowiadanej historii jest Lale Sokołow. Trafia on do obozu w Auschwitz w 1942 roku na własne życzenie – chce w ten sposób, chronić swoją rodzinę, ma wówczas 26 lat. Lale nie był pewien, co go czeka. Mężczyzna najpierw pracował przy rozbudowie Birkenau, co pozwoliło mu przystosować się do panujących warunków. Niestety wkrótce zachorował na dur brzuszny – uratował go Pepan, więzień, który pełnił funkcję tatuażysty. Wkrótce Lale zostaje jego asystentem, a niedługo później – samodzielnym tatuażystą. Pełniąc taką funkcję mężczyzna cieszył się lepszymi warunkami: miał oddzielny pokój i dodatkowe porcje jedzenia.
Sokołow tatuował numery na przedramionach nowych więźniów. Pewnego dnia w kolejce ujrzał piękną, ale przerażoną dziewczynę – Gitę. Zakochany, obiecał sobie, że za wszelką cenę ją uratuje. W tym celu wykorzystywał swoją pozycję. To właśnie w Auschwitz narodziła się ich miłość. Po wyzwoleniu, spędzili ze sobą szczęśliwie resztę życia.
Lale Sokołow zdecydował się opowiedzieć ich historię dopiero po śmierci ukochanej. Pewnie zabrzmię banalnie, ale naprawdę: tę książkę warto przeczytać. To niesamowita historia miłości, która zrodziła się w miejscu, które kojarzy się tylko ze śmiercią i cierpieniem. Byłam w Auschwitz i widziałam, w jakich warunkach musieli żyć Ci ludzie. To straszne, ie wyobrażam sobie, jak w takim otoczeniu mogła zrodzić się miłość. Ale może właśnie o to w tym wszystkim chodzi – to ona dała im siłę by przetrwać i nie utracić resztek człowieczeństwa. W każdym bądź razie polecam Wam tę powieść z całego serducha. Wrażliwszym polecam zaopatrzyć się w paczkę chusteczek. 🙂
Podróż Cilki – nowa powieść Heather Morris już w styczniu!
Podróż Cilki Heather Morris na polskim rynku ma pojawić się 15 stycznia 2020 roku. O czym tym razem opowie nam autorka?
Tym razem Lale Sokołow wspomina Cilkę, szesnastoletnią dziewczynę, najodważniejszą osobę, jaką kiedykolwiek poznał.
Podróż Cilki – krótko o fabule
Historia młodziutkiej dziewczyny jest wstrząsająca. Cilka, co tu dużo mówić, była ładna, a wiadomo: uroda może uratować w niejednej sytuacji, ale może też przysporzyć wielu problemów. W Auschwitz dziewczyna szybko się orientuje, że „ładna buzia” pozwoli jej przetrwać. Cilka jest w obozie 3 lata, gdy ten zostaje wyzwolony prze Armię Czerwoną. Niestety dziewczyna zostaje oskarżona przez komunistów o współpracę z wrogimi siłami. Skazano ja na 15 lat łagru w Workucie.
Młodziutka Cilka trafia na Syberię, gdzie musi zmierzyć się z zarówno nowymi, jak i dobrze znanymi problemami. Musiała po raz kolejny borykać się z niechciana uwagą strażników. Samotna, pozbawiona rodziny, którą straciła w czasie Zagłady. Walczyła z trudnymi warunkami życia, nieludzką pracą ponad siły i poczuciem winy. Co ta dziewczyna musiała przeżyć?! Czy w takiej sytuacji można odnaleźć w sobie wolę walki? Zaczynam się zastanawiać, czy ja na jej miejscu miałabym siłę, żeby wstać i z uniesioną głową walczyć o siebie. Siedząc na kanapie, pod ciepłym kocem łatwo snuć takie rozważania, a co by było gdyby przyszło nam stanąć na miejscu Cilki? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Główna bohaterka książki, w sowieckim obozie spotyka wielu różnych ludzi: współczujących, bezwzględnych, inteligentnych i okrutnych. Codziennie obcowała ze śmiercią i terrorem. W całym tym okrutnym świecie Cilka odnajduje w sobie niezwykłą siłę, ponieważ odkrywa w sercu miejsce na miłość. To pozwala się realnie myśleć o przyszłości.
Podsumowując, Podróż Cilki zapowiada się ciekawie. Chciałabym dowiedzieć się, jak zakończy się podroż dziewczyny, tak ciężko doświadczonej przez los. Czy uda jej się odnaleźć szczęście? Przekonamy się już w styczniu. Z pewnością wrócę do Was z recenzja tej książki. A Wy czekacie na nią? A może znacie inne powieści warte polecenia w tematyce literatury obozowej? Chętnie poznam Wasze typy. 🙂
6 komentarzy
Niesamowita historia dziewczyny, której los zgotował piekło. Rzeczywistość obozowa, której musiała stawiać czoło nie tylko jej nie złamała, lecz zmotywowała do działania i pomagania innym. Pozycja, którą warto przeczytać 😉
Też tak uważam. Bardzo lubię literaturę obozową. To ważne tematy, o których trzeba pamiętać. 🙂 a może znasz jeszcze inne książki w tej tematyce, które mogłabyś mi polecić?
wspaniałe, jak również wybitny blog. Naprawdę chciałbym ci
podziękować, za danie nam lepsze dane.
Dziękuję 🙂
Hi! You need to publish more images right into your posts.
That would be better.
Hi, thank you for your advice. I will. 🙂