Książki o górach i himalaizmie – moja topka!
Od dziecka kocham góry – przyciągają mnie, jak magnes. Nigdy też nie ciągnęło mnie nad morze, i szczerze mówiąc jeszcze nigdy nie byłam nad polskim Bałtykiem (i jakoś nie żałuję :P). Za to w polskich Tatrach, Bieszczadach czy Karkonoszach byłam wielokrotnie i wciąż mi mało! Udało mi się wejść na Rysy i zdobyć Śnieżkę – mówię Wam to naprawdę wspaniałe uczucie kiedy uda Ci się dotrzeć na szczyt i możesz podziwiać piękno otaczającego Cię krajobrazu. To coś czego nie da się opisać i zapomnieć. Moją miłością jest również literatura, dlatego dziś chcę pokazać książki o górach i himalaizmie, które z różnych powodów wywarły na mnie największe wrażenie. Zapraszam do lektury!
Książki o górach i himalaizmie – moja topka!
Wszystko za Everest Jon Krakauer
Pierwszą pozycją, na którą chcę zwrócić Waszą uwagę jest Wszystko za Everest autorstwa Jona Krakauera. Na jej podstawie w 2015 roku powstał film fabularny zatytułowany Everest (w postać autora wcielił się Michael Kelly, znany m.in. z House of cards, Oszukanej czy Tabu).
Jon Krakauer jest dziennikarzem, pisarzem i alpinistą w książce tej opisał tragiczną w skutkach wyprawę na Mount Everest, ktorej był uczestnikiem. W wyniku splotu niefortunnych zdarzeń zginęło wówczas 8 osób. To niezwykły opis walki z nieobliczalnym żywiołem, gdzie każda decyzja może kosztować czyjeś życie. Trzyma w napięciu niczym najlepszy thriller.
Jako ciekawostkę dodam, że publikacja ta wzbudziła wiele kontrowersji, m.in., dlatego, że Jon Krakauer skrytykował w niej jednego z przewodników – Anatolija Bukriejewa. Rosyjski himalaista w książce Wspinaczka przedstawił własną wersję zdarzeń. Warto poznać oba spojrzenia na tamtą sytuację i wyrobić sobie własną opinie. 😉
Ciekawostka nr 2. 😀 Jon Krakauer jest również autorem wspaniałej powieści Wszystko za życie, która w 2007 roku została zekranizowana. Polecam i książkę i film. 🙂
Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Everest Miłka Raulin
Uwielbiam ją! Miłka Raulin jest dla mnie wzorem do naśladowania. Niezwykle odważna, a przy tym mega sympatyczna i zaraża wokół wszystkich swoim optymizmem. Oprócz wspinaczki wysokogórskiej interesuje się również szybownictwem (zdobyła III klasę pilota szybowcowego). Jako najmłodsza Polka w historii zdobyła Koronę Ziemi.
W swojej książce Miłka (a właściwie Bogumiła) Raulin ukazuje niezwykle szczerą opowieść o realizacji marzeń, które wydawały się niemożliwe do spelnienia. Opowiada również jak pogodzić pasję z macierzyństwem i pracą na etacie. Książka wciągnęła mnie tak, że nie mogłam się od niej oderwać. Potrafi rozbawić i wzruszyć.
To, co podobało mi się w niej najbardziej to niezwykła siłą bohaterki, której odało się zrealizować marzenia. Podziwiam i gratuluję. 🙂
P.S. Jeśli spodoba Wam się ta pozycja, sięgniejcie równieź po inną ksiażkę Miłki, Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi.
Duchy K2. Epicka historia zdobycia szczytu Mick Conefrey
Mick Conefrey, jest cenionym dziennikarzem i publicystą. Od wielu lat tworzy filmy dokumentalne dla BBC, Discovery i History Channel. Jest też autorem wielu cenionych reportaży. Zwiedził niezwykłe i fascynujące miejsca. Jest również pasjonatem odwiedzania pasm górskich, które są najtrudniejsze do zdobycia.
W książce Duchy K2 Mick Conefrey zebrał wywiady z żyjącymi członkami zespołów, które brały udział w zdobywaniu Góry Mordercy i ich rodzin. Zawarł tu fragmenty pamiętników i listów. Dzięki ogromnej pracy autora znajdziemy tu obraz atmosfery, która towarzyszy członkom pierwszych wypraw na K2. Czytając te relacje i opowieści autentycznie czułam widmo śmierci, które im towarzyszyło.
Jako miłośniczka gor jestem w stanie zrozumieć ich motywację w dążeniu do celu, wielu nazwałoby to chorą ambicją, ja nazwę determinacją w spełnianiu marzeń. Ale jestem w stanie zrozumieć również ich rodziny, które przy każdej wyprawie modlą się o szczęśliwy powrót bliskich. To niezwykle trudne żegnać się z kimś mając świadomość, że można więcej nie zobaczyć swojej, córki, męża, ojca…
Realistyczna, wciągająca, niesamowita – polecam! 🙂
555 zagadek o Tatrach Czesław Momatiuk
Jedyna książka na mojej liście o polskich górach, ale to nie znaczy, że nie czytałam więcej. Po prostu musiałam dokonać selekcji. A ta wydałą mi się doskonałą pozycją na rozluźnienie. 😀
Autor, Czesław Momatiuk, jest utalentowanym wspinaczem. Ma na swoim koncie wiele trudnych przejść, nie tyko w Tatrach, ale i za granicą, m.in.: w Alpach i Kalifornii. 555 zagadek o Tatrach to najnowsze wydanie tej książki (wcześniej 500 zagadek o Tatrach). Dodano tu 55 zagadek panoramicznych, dzięki czemu mamy więcej zabawy. To książka, która umili Wam niejeden wieczór. Znajdziecie tu naprawdę ciekawe opowieści.
Czesław Momatiuk dał nam interesującą i nietypową publikację, dzięki której możemy połączyć przyjemne z pożytecznym. Moim zdaniem absolutny must have każdego miłośnika Tatr. Łapcie i bawcie się!
Szczyty mojego życia Kilian Journet
Szczyty mojego życia – książka, która kupiła mnie zanim zaczęłam czytać! Zdjęcia, które w niej wykorzystano zwalają z nóg i zapierają dech w piersiach!
Kilian Jornet, jak dla mnie człowiek legenda. Jego postać już teraz jest inspiracją dla wielu ludzi. 2 razy w ciągu tygodnia wbiegł na Mount Everest! Pobił rekord wejścia i zejścia z Matterhornu (Alpy) – zajęło mu to 2 godziny i 52 minuty! Zrealizował swój projekt Summits of My Life, który obejmował wejście na 6 szczytów, które najbardziej mu się spodobały ze względu na sportowe wyzwanie, historię, piękno góry, trudności, które mógłby napotkać czy naukę, jaką mogła mu przynieść wyprawa. W ramach tego projektu zdobył: Mont Blanc, Matterhorn, Elbrus, Denali, Aconcaguę oraz Mount Everest.
Szczyty mojego życia to opowieść o łamaniu granic, spełnianiu marzeń i odwadze. Ukazuje, że niemożliwe jest możliwe. Warto ją przeczytać nie tylko ze wzlędu na zachwycające zdjęcia. 😀
K2 po raz pierwszy zdobyty zimą!
Inspiracją do stworzenia zestawienia Książki o górach i himalaizmie, była informacja, którą przeczytałam dziś w sieci. Świat obiegła, bowiem fantastyczna wiadomość. W końcu udało się zdobyć K2 zimą! Szczyt ten jest drugim, co do wielkości wierzchołkiem na Ziemi i sięga 8611 m n.p.m. Historycznego wejścia dokonała grupa Nepalczyków z teamu Seven Summit Treks. O swoim dokonaniu informowali na bieżąco w mediach społecznościowych. Przed zdobywcami chylę czoła i serdecznie gratuluję!
🙋 Hello all from the Summit of Mt. K2 , very first time in Winter ❄️
🦾First photo of K2 Winter ❄️ Ascent, Sona Sherpa…
Opublikowany przez Chhanga Dawę Sherpę Sobota, 16 stycznia 2021
16 Jan 2021
🇳🇵🏔🇵🇰
WE DID IT, BELIVE ME WE DID IT- JOURNEY TO THE SUMMIT NEVER DONE BEFORE
🦾The Karakorum’s 'Savage…Opublikowany przez Chhanga Dawę Sherpę Sobota, 16 stycznia 2021
A jakie są Wasze najlepsze wspomnienia związane z górami? Jakie książki o górach i himalaizmie w tle moglibyście mi polecić? Koniecznie dajcie znać. 🙂
Zobacz także:
Brak komentarzy